Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Koninie

Zapytaj rzecznika… „Prawa pacjenta do wyrażenia zgody na udzielenie świadczeń zdrowotnych”

Kontynuujmy dalej rozważania na temat prawa pacjenta do wyrażenia zgody na udzielenie świadczeń zdrowotnych. Na pewno w swojej wieloletniej pracy pielęgniarki, położnej nie raz udzielaliśmy świadczeń zdrowotnych pacjentowi ubezwłasnowolnionemu. W tych nietypowych warunkach prawnych dobrze jest wiedzieć, jakie są nasze obowiązki i jak postępować w ramach odpowiedzialności zawodowej.

Czy podczas wizyty lekarskiej (kwalifikacja do zabiegu operacyjnego -endoprotezy, badania diagnostyczne) pacjenta ubezwłasnowolnionego całkowicie jest konieczna obecność opiekuna prawnego, czy może być to opiekun faktyczny, który zajmuje się pacjentem i ma przez pacjenta podpisane oświadczenie do uzyskiwania informacji o stanie zdrowia pacjenta, udzielanych świadczeniach zdrowotnych oraz dostępu do dokumentacji medycznej?

Czy w przypadku pacjenta ubezwłasnowolnionego podpisanie takiego dokumentu jest zgodne z prawem?

W takim przypadku opiekun pacjenta ubezwłasnowolnionego całkowicie powinien być obecny podczas wizyty lekarskiej, bowiem ubezwłasnowolniony całkowicie pacjent nie jest w stanie samodzielnie wyrazić zgody na przeprowadzenie badania, czy też zabiegu. Podobnie to przedstawiciel ustawowy – opiekun – powinien upoważnić w imieniu pacjenta inną osobę do uzyskiwania informacji o stanie zdrowia pacjenta, udzielanych świadczeniach zdrowotnych oraz dostępu do dokumentacji medycznej. Upoważnienie dokonane przez samego pacjenta, który jest całkowicie ubezwłasnowolniony, nie jest skuteczne. Z uwagi na fakt, że osoba całkowicie ubezwłasnowolniona nie ma zdolności do czynności prawnych, konieczna jest obecność jej przedstawiciela ustawowego – opiekuna, bowiem to on będzie w stanie wyrazić zgodę w imieniu pacjenta.

A jeśli masz pytania, chcesz przedyskutować ten temat lub inny, to Rzecznik odpowiedzialności zawodowej serdecznie zaprasza do siedziby Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Koninie w czasie pełnionego dyżuru 09.09. i 23.09. w godz. od 14.00-15.00 lub po wcześniejszym telefonicznym (+48 63 244 44 50) umówieniu dogodnego terminu spotkania.

Rzecznik odpowiedzialności zawodowej

Joanna Wasicka