Zapytaj rzecznika… USTAWA z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta Prawo do poszanowania intymności i godności pacjenta
Art. 20. [Zakres prawa do poszanowania godności i intymności]
2. Prawo do poszanowania godności obejmuje także prawo do umierania w spokoju i godności.
Najlepiej zrozumieć to prawo pacjenta pozwolą nam fragmenty ostatniego wywiadu
Ks. Jana Kaczkowskiego, który przekonywał:
„Lepiej powstrzymać się od szlochów i prób zatrzymywania chorego przy życiu. Umrzeć bez klasy to umierać bez godności albo z nadszarpniętą godnością.
Jeśli naprawdę chcemy pomóc umierającemu, aby dobrze przeżył swoją śmierć, to najlepszym, co możemy zrobić, jest pełne spokoju i czułości towarzyszenie mu – mówił ks. Jan Kaczkowski w książce „Żyć aż do końca. Instrukcja obsługi choroby”.
Godność osoby ludzkiej jest w dawaniu. Dawanie ma sens, bez względu na jakość.
W hospicjum przychodzi taki moment, kiedy faktycznie nie możemy już medycznie choremu niemal nic zaproponować, i to nie dlatego, że jesteśmy pod ścianą, ale dlatego, że jest zabezpieczony. Zagwarantowaliśmy mu możliwie pełną kontrolę objawów: chorego nie boli, nie jest mu duszno, jest po prostu w stanie przedagonalnym.
Mam wtedy poczucie, że to, co robimy w hospicjum – opieka medyczna, psychologiczna i duchowa – ma sens”.
Mocne, ale jakże prawdziwe.
A jeśli masz pytania, chcesz przedyskutować ten temat lub inny, to Rzecznik odpowiedzialności zawodowej serdecznie zaprasza do siedziby Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Koninie w czasie pełnionego dyżuru 13 i 27.01.2025 w godz. od 14.00-15.00 lub po wcześniejszym telefonicznym (+48 63 244 44 50) umówieniu dogodnego terminu spotkania.
Rzecznik odpowiedzialności zawodowej
Joanna Wasicka